0266 245 42 15 bilgi@medion.com.tr

Teleskobik İntramedüller Çivi

18 ay ve daha büyük yaşlardaki osteogenesis imperfekta tanılı çocuklarda endikedir. Çocuklarda uzun kemiklerin deformite düzeltiminde, kırık stabilizasyonu ve kırık oluşumunun önlenmesinde, eksternal fiksatörlerle birlikte boy uzatmada da  kullanılır.
3 parçadan oluşur; bir D profil bar (erkek bileşen) ve ona uygun D profil tüp (dişi bileşen) ve tüpün proksimal bölümüne takılan tepe vidası.
Dişi ve erkek bileşen iç içe geçmesinden (teleskopik) dolayı çocuk kemiği uzadıkça çivide uzamasına engel teşkil etmeksizin birlikte uzar.
Erkek bileşenin distal ucunda, kemiğe en üst düzeyde tutunum ve büyüme kıkırdaklarına en az hasar verecek şekilde özel tasarlanan Tirbuşon uç kısmı vardır. Dişi bileşenin üst ucunda ki yivlere Tepe vidası monte edilir. Tepe vidası ise dişi bileşeni spongiyoz kendinden yiv açan yivleriyle altıgen tornavida ile kemiğe sabitlenir. Tepe vidasının yanındaki oluklara  ise Kirschner telleri veya vida gönderilerek sabitlemenin daha kuvvetli olmasına, tepe vidanın geri kaymasını engelemeye olanak sağlar. Bu şekilde distalde ve proksimalde kemiğin büyüme plağının gerisinde, epifiz bölümünde erkek ve dişi bileşen sabitlenir.
Tibia için geliştirilen üst üç kısmı 12 derece açılı D profil dişi bileşeni vardır. Açılı kısmı başlangıcında erkek bileşenin çıkabileceği bir yarık (açıklık) vardır. Açılı kısımda kirschner telleri veya vida ile sabitlemek için 2 tane oluk 1 tane deliği vardır. Tepe vidasının vidalanabileceği yiv ve kemik dışına taşmasını önleyen kesi bulunmaktadır.
Çivi Humerus ve Tibiada proksimalden uygulanırken, Femurda proksimal ve distalden uygulanabilir.
Endikasyonları
Femur, tibia ve humerus kemiklerinin Diyafizyel kırıklarında endikedir
18 ay ve daha büyük yaşlardaki ”OI-Osteogenezis İmperfekta” tanılı çocuklar için endikedir
Büyük çocuklar ve yetişkinlerde, ekstremite uzunluk eşitsizliklerinde eksternal fiksatör sistemleri ile birlikte kullanımı endikedir
Teleskobik İntramedüller Çivi